BAYRAKÇI DEDE

Gelibolu’ya girdiğinizde sizi bir tarihi mekân tabelası karşılar! “Bayrakçı dede türbesine gider” yazılıdır bu tabelada… Binlerce Bayrak asılıdır bu türbede. Hikâyesine de kısacık değinelim. 

Bayraklı Dede ya da Bayraklı Baba türbesi bir Osmanlı bayraktarı olan Karacabey’e ait olduğu bilinmektedir. Savaş sırasında düşman askeri tarafından etrafı sarılınca; sancak düşman eline geçmesin diye küçük parçalara ayırıp yutar. Daha sonra durum, Osmanlı askerlerinin lehine dönünce yaralı bir şekilde kurtarılır.

Kendisine “sancak nerede?” diye sorulunca; parçalara ayırıp yuttuğunu söyler. Pek inanmazlar kendisine! Ağrına gider bu durum.  Karacabey’de belinden palasını çıkarıp karnını boydan boya yarıp sancağın parçalarını dışarı çıkarıp, gösterir ve türbenin olduğu yere yığılır.

Son dileği mezarını hiç bayraksız bırakmamalarını ister…  O gün, bu gündür türbe adak türbesi olmuştur. 
Niye anlattım, bu öyküyü şimdi değil mi ya?

Efendim, son yıllarda özellikle de 29 Ekim Cumhuriyet bayramlarımız da esnaflarımız ziyaret edilerek dükkânlarının önlerine asmaları için bayrak dağıtılması adet haline gelmiştir.  

Özellikle MHP ile özdeşleşmiş bir hareket olup, her yıl özenle yapılmaktaydı.  Bu yıl ne olduysa, nasıl olduysa bu güzel hareketi Belediyemiz üstlenmiş, belediye başkanımızla birlikte meclis üyelerimiz bayrak dağıtma seremonisine katıldılar…

Gelin görün ki Sayın Belediye Başkanımızın elinden bayrak almak ne haddimize… 

Çarşı, pazar dolaşırken, bayrak verecekleri esnafın önce hafızasından süzüp, bayrağı versin mi? vermesin mi?

Sorularını yine kendi içinde yanıtladıktan sonra kaldırımdan kaldırıma sekerek, kaçarak geçen belediye başkanımızı görünce; işte, bu mübarek askerimizin bayrağı vermemek için nasıl çırpındığı geldi aklıma…

Oysa, bu bayrak hareketinin gerçek sahibi MHP İlçe teşkilatı ise kaçınmadan, gocunmadan, sırayı bozmadan, atlamadan her iş mekânına birer bayrak vererek önce vatanı hatırlatarak sonra cumhuriyetlerini kutlayarak çok ta güzel ifşa ediyorlardı… 

Evet,” Vatan mevzubahis ise gerisi teferruattır” diyen Ata’mızın sözünü hatırlayarak bakalım vatanımızı nasıl hatırlatmış bu sene bizlere Sayın Belediye Başkanımız…

Ben gördüğüm de kolundan çektikleri halde karşı kaldırıma geçip Fuat Bulcan Ağabeye bayrak vermesi hiç içinden gelmedi. Koltuğunun altına sıkıştırdığı bayraklarıyla şimşek hızıyla aktı, geçti oradan.

Bütün uyarılara rağmen zorla ikna oldu ama ya ne yaptı? Partili bir arkadaşla göndermeye kalktı!

 Sizce Bulcan ağabey almış mıdır o bayrağı?

 Sonra balıkçıların oraya gittim. Tesadüf bu ya oraya da gelmemişti. Toplu mekânları sever, sivil toplum örgütlerine hitap etmeye bayılırdı. Atladı, doğru sanayi sitesine gitti… Orada yine seçerek, girdiği dükkânlara cumhuriyeti hatırlatmaya çalıştı.

Eh, bizim de hafızamız çalışırken bir bakalım dedik; hafızamızın içinde ne var ne yok… 

Bayrak Projelerini aldığı MHP’ye geçen yıl bir güzellik yapmak istedi. Gitti çocuk parkına Başbuğ Alparslan Türkeş anıtı dikti! “Ne var bunda?” Demeyin.

Anıtı diktiğinde,  tarihler 6 Mayısı gösteriyordu! Yani Deniz Gezmişlerin İdam edildikleri gündü. Hani, zaman zaman yırtınırcasına ben sosyalistim diye bağırır dururdu ya!  Peki, o gün orada mıydı? Sanırım yoktu. 

2009 yılına dönelim Ekim sonu kasım başına ikinci Almanya seyahati aynı yıl içinde… Daha 6 aylık çiçeği burnunda bir başkanken vazgeçiliyor “geçmem” dediklerinden… Hemen akabinde, 3 yıl sonra netleşiyor bu geçiştirmeler. 10 Kasım sabahı, karşı köye geçer gibi geçiyor komşu ülkeye…

Ve akabinde başlıyor Kazakistan-Bosna arasında okul ziyaretleri… Atatürk düşmanı bir şizofrenin kucağında bağırırken “biz büyük bir aileyiz” diye. Satılmadık kimse kalmıyor. 

Bir askerin, düşman eline geçmesin diye bayrak yuttuğu günlerden, oy hesaplarıyla dağıtılan bayraklı günlere kaldık… 

Yakında, illuminati mi? Ekümenlik mi? Tartışmalarına başlayabilirsiniz.

Komşunuz olacak olan Maksimus ile… 

Ah şu “kandırıldık” sözü yok mu? Hukukun üstünlüğünün çok üstünde çıktı. 

Eminim ki sizler de yakında hep birlikte “kandırıldık” diye öyküneceksiniz…  
YORUM EKLE

banner148

banner132