BAHAR YORGUNLUĞU

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte birçok kişide halsizlik, yorgunluk, kaygı, asabiyet, dikkatsizlik ve uyku düzensizlikleri sıkça görülmeye başlar.

Bu şikayetler bahar yorgunluğu belirtileri olsa da, başka fiziksel ya da ruhsal problemlerin de işareti olabilir.

 “Kaygı, telaş, uyku bozuklukları, asabiyet ve dikkatsizlik gibi belirtiler 2 haftadan uzun sürüyorsa, mutlaka konusunda uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Bahar yorgunluğuna bağlı depresyon tedavi edilmediği takdirde tekrarlama riski artar” diyor.

 

Baharın gelmesiyle birlikte Sabahları kalkıp işe gitmek büyük bir çoğunluk için zor olmaya başlar. Yataktan kalkmak zorlu bir süreç haline gelir. Alarmlar daha fazla ertelenir, "5 dakika daha" ların süresi uzar.

Kişi kendini gün içinde yoğun olarak yorgun, keyifsiz, bitkin, sıkıntılı hisseder.

Bu belirtileri genellikle Bahar Yorgunluğu olarak adlandırırız. Bahar yorgunluğu, hemen her bireyin mevsim dönüşlerinde hissedebildiği bir takım ruhsal ve bedensel belirtilere verilen genel bir isimdir.

 

Bahar aylarında metabolizma, değişen havaya ayak uyduramaz

 Bahar yorgunluğu; kış aylarında yavaşlamış olan metabolizmanın baharın gelmesiyle birlikte bu değişime ayak uyduramamasından kaynaklanır.

Isınan havalar duygusal iniş çıkışlara, uykusuzluğa, iştahsızlığa, eklem ağrılarına ve yorgunluğa neden olur. Ayrıca düzensiz beslenme, yeterli vitamin almama, uyku düzensizliği, kansızlık, depresif duygu durumları, adaptasyon ve dikkat süresinin kısalması bahar yorgunluğunun süresini uzatır.

 

Kişinin ruhsal yapısı farklı bedensel tepkilere zemin hazırlar

 Bazı kişiler kendilerini güneşli günlerde daha enerjik, pozitif ve canlı hisseder. Hatta bu kişilerin enerjileri fazla olduğu için iş yerinde konsantre olamaz, işe dikkatlerini veremez ve enerjilerini de dengeleyemezler.

Bundan anlaşılıyor ki kişilerin ruhsal yapıları, onların yaşadıkları durumlara karşı farklı bedensel tepkiler göstermelerine zemin hazırlar.

 Ortalama 2 hafta süren bu etkiler hastalık olarak kabul edilmese de; bazı kişilerin aile hayatını, sosyal ilişkilerini ve iş performansını olumsuz derecede etkiler.

Büyük şehirlerde yaşayanlar, stresli ortamlarda çalışanlar, yoğun bir iş temposu olanlar bu durumdan  daha fazla etkilenir. 

YORUM EKLE

banner148

banner132