ADALET-AHLAK-FUTBOL-SİYASET

 Futbol tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanları peşinden sürükleyen bir gösteri sanatına dönüştü. Amatör ruhun ve sporun yerini para aldı, fanatizmle beslendikçe sahalar, tribünler de kirlendi.

Siyasete, çıkar odağına, kumara, hukuksuzluğa alet edildi gazoz’una maçlar devri çoktan kapandı, dünya kirlendikçe futbol da kirlendi.


Her şeye rağmen futbol amatör ruhlar ve sportmenler için çekim merkezi olmaya devam etmekte ama o muhabbetini duyduğumuz spor çoktan kayboldu.


60yıllık tarihi olan Silivri spor  kendi yağıyla kavrulma imkanı olmadığı için Silivri halkının sırtında yıllardır taşınıyor.

Belediye kulübü ayakta tutmak için kasasına halkına hizmet etmek için kaynak olacak bir kısım gelir musluklarını kulübe bağladı.

Otopark geliri, terminal geliri  kulübe terkedildi ama  Silivri halkı bunun bir karşılığını yıllardır alamadı.
Zaman zaman kulüp maç hasılatları, belediyenin terk ettiği gelirler federasyon kanalıyla elde ettiği gelirler ile de döndürülemediği için iş dünyasına müracat ederek maddi katkı topladı.

Asgari ücretin 1300 tl olduğu geçen yıl tanesi 5000 tl olan davetiyeler satıldı.

Yapılmayan bir dayanışma gecesi için.

Kimse bu paralar ne oldu demedi diyenlerin de sesini kimse işitmedi. 

Belediye’nin her yıl yüzlerce çocuğa spor yapma imkanı  verecek her biri 150.000 TL tutarında 10 semt de oyun alanı yapacağı kaynak yıllardır kulübe aktı durdu.

Bu süreçte genel kurullar yapıldı, ibralar yapıldı, kimse kümede kalmayı son maçlarda kotaran kulübün yöneticilerine hesap sormadı.


Bu paraları ne yaptın demedi!  Kamuoyunda oluşan tepkinin kendisine yöneldiğini gören Başkan Işıklar çocukluk arkadaşına bırak dedi o da bıraktı. 

Zar zor  bulunan biri kulüp başkanı yapılacak iken son hafta başkanlığa talip olan Ümit Kalko memnuniyetle başkan yapıldı. Kalko’nun kulübe başkan olurken geleceğe dair bir planı vardı da burayı bir basamak yapma niyetiyle mi geldi bilinmez –ki, onu zaman gösterecek-  ama başkanlığı aldığı ilk sezonun sonunda kulübü şampiyon yaptı.

Normal şartlarda omuzlarda taşınması gereken şampiyon bir kulübün başkanı  evlere şenlik bir kongre de yuhalanarak susturuldu.

Kongre’nin geneline emir komuta zinciri’nin hakim olduğu çok açık. Ama denetim raporu sunmayan denetçinin sunduğu gerekçe bile görevi ihmal suçunu işlediğinin bir delili olarak hakkında soruşturma başlatılmasına yeter.

İbra oylamasında hayır için el kaldıranların çoğu bunun sonucunun ne olacağını kendilerine nasıl sorumluluk yükleneceğini bilmiyorlardı sanırım.

Divan Başkanı’nın tavrından dernekler mevzuatını hiç okumadığı divan başkanının görevinin ne olduğunu bile bilmediğini söylesek abartmış olmayız.

Bu kulüp kimsenin babasının malı değil bu kulüp Silivri’nin ama son bir aydır bu kulüp çevresinde oluşan Silivri gündemi’nin aslında bu kulüple ilgili kaygılardan kaynaklanmadığı,  birilerinin gelecek  planları için Silivri sporu alet ettikleri son derece açık.

Verilen fotoğraflardan okunan o ki yapılacak ilk seçimlerde belediye başkanlığına talip aday enflasyonu yaşanacak.Öyle ki bu hengamede kamu oyuna sesini duyurmaya çalışanların açıklamalarındaki tutarsızlıklardan partilerin kendi içinde de derin rekabet yaşanacağı anlaşılıyor. 

Keşke Silivri sporun şampiyonluğu Silivri ruhuna katkı sunsaydı. Spor, spor için yapılmalıdır denile bilseydi, tüm Silivri halkını Silivri spor bayrağı altında toplayacak bir sinerji yaratması için kullanılsaydı.

Belediye Başkanı Adalet için göstermelik yürüyüş yapmak yerine adil olsaydı, tek adamlığı eleştirerek tek adamlıktan öykünmeseydi, makamlara imkanlara babamın malı değil halkımın emaneti diye bakılabilseydi, yazık edildi Silivriye ve Silivriliye yazık edildi, spora yazık edildi şampiyonluğa yazık edildi.


Ömer İlhan
 
YORUM EKLE

banner148

banner132